Committees
Organization Committee
- Zeynep TUNA ULTAV (Chair)
- Ebru KARABAĞ (Adaptive Reuse Track Coordinator)
- Gülnur BALLİCE (Design, Culture, Environment, and Behavior Track Coordinator)
- İlknur UYGUN (Environmental Systems Track Coordinator)
- Eda PAYKOÇ ÖZÇELİK (Academic Secretariat)
- Ecehan ÖZMEHMET
- Meltem ERANIL
- Müge SEVER
- Sergio TADDONIO
- Zeynep SEVİNÇ KARCI
Organization Committee Assistants
- Begüm Sena ÖNAL ÖZMALATYALILAR
- Bengi ŞENTÜRK
- Gamze ENEŞ
- İrem Deniz AKÇAM ERGİN
- Özüm KARADAĞ
- Selin AKTAN ÁBRAHÁM
- Yasemin MISIRLI
Track 1: Adaptive Reuse for Interiors
Scientific Committee
- Angelos PSILOPOULOS (University of West Attica)
- Barbara CAMOCINI (Politecnico di Milano)
- Bie PLEVOETS (Hasselt University)
- Deniz AVCI HOSANLI (İzmir University of Economics)
- Dionysia FRAGKOU (University of West Attica)
- Emine GÖRGÜL (İstanbul Technical University)
- Gözen GÜNER AKTAŞ (Başkent University)
- José A. GONZÁLEZ (Andalusian School of Design and Art)
- Julia SOWINSKA-HEIM (The University of Lodz)
- Katerina MICHALOPOULOU (University of West Attica)
- Koenraad VAN CLEEMPOEL (Hasselt University)
- Magdalena CELADYN (Jan Matejko Academy of Fine Arts)
- María José Duran VAQUERO (Andalusian School of Design and Art)
- Maria MOIRA (University of West Attica)
- Markus BERGER (Rhode Island School of Design)
- Nikolaas VANDE KEERE (Hasselt University)
- Serkan GÜNAY (Canadian University Dubai)
Track 2: Design, Culture, Environment and Behavior
Scientific Committee
- Alison B. SNYDER (Pratt Institute)
- Ahenk YILMAZ (Yaşar University)
- Andrew MILLIGAN (University of Dundee)
- Burak KAPTAN (Eskişehir Technical University)
- Burçin Cem ARABACIOĞLU (Mimar Sinan Fine Arts University)
- Burkay PASİN (Yaşar University)
- Çiğdem ÇETİN (Yaşar University)
- Deniz HASIRCI (İzmir University of Economics)
- Elif GÜNEŞ (Atılım University)
- Gülay USTA (İstanbul Kültür University)
- Gülçin CANKIZ ELİBOL (Hacettepe University)
- Gülsüm BAYDAR (Yaşar University)
- H. Meltem GÜREL (Yaşar University)
- Kağan GÜNÇE (Eastern Mediterranean University)
- Nur AYALP (TED University)
- Osman DEMİRBAŞ (Işık University)
- Özge CORDAN (İstanbul Technical University)
- Pelin YILDIZ (Hacettepe University)
- Penny SPARKE (Kingston University)
- Rabia KÖSE DOĞAN (Selçuk University)
- Suzie ATTIWILL (RMIT University)
- Umut ŞUMNU (Başkent University)
- Yasemin AFACAN (İhsan Doğramacı Bilkent University)
- Zsuzsanna BÖRÖCZ (KU Leuven University – Antwerp University)
Track 3: Environmental Systems and Technology
Scientific Committee
- Banu MANAV (Kadir Has University)
- Belgin TERİM ÇAVKA (Yaşar University)
- Betül BİLGE ÖZDAMAR (Başkent University)
- Damla ALTUNCU (Mimar Sinan Fine Arts University)
- Francesco LECCESE (Università di Pisa)
- Kenan Eren ŞANSAL (TED University)
- Matthieu Joseph PEDERGNANA (Yaşar University)
- Meltem YILMAZ (Hacettepe University)
- Mustafa Emre İLAL (İzmir Institute of Technology)
- Papatya Nur DÖKMECİ YÖRÜKOĞLU (Çankaya University)
- René PIER (Schienbein Pier Partg Mbb Innenarchitekten)
- Seden ODABAŞIOĞLU (Marmara University)
- Semiha YILMAZER (İhsan Doğramacı Bilkent University)
- Sezin TANRIÖVER (Bahçeşehir University)
- Şule TAŞLI PEKTAŞ (OSTIM Technical University)
- Touraj ASHRAFIAN (Northumbria University)
- Yenal AKGÜN (Dokuz Eylül University)
- Zehra Tuğçe KAZANASMAZ (İzmir Institute of Technology)